Łukasz Jarzembowski
bogactwo, prywata, życie i twórczość ;-)

Niezależność finansowa na co dzień

Opublikowano dnia Tuesday, 23 May 2006 przez Łukasz Jarzembowski

Wziąłeś kredyt na nowy samochód? Porażka - właśnie stałeś się zależny finansowo…

Nie chodzi mi nawet o sam fakt kupienia nowego samochodu, który w momencie wyjazdu z salonu traci na wartości kilka tysięcy złotych, ani o wzięcie kredytu na około 10%… Problem polega na tym, że wziąłeś kredyt konsumpcyjny.

Jeżeli ów samochód byłby Ci niezbędny do przywożenia towaru, lub miałbyś firmę transportową - wtedy nazwalibyśmy to inwestycją i byłoby to jak najbardziej pozytywne zachowanie.

Jeśli jednak kupiłeś samochód, tylko po to, bo “tak chciałeś” i nie będziesz miał z tego tytułu korzyści finansowych - wpadłeś w pułapkę konsumpcjonizmu…

Jakikolwiek kredyt to również koszt stały, kórego w miarę możliwości należy unikać. Wiedzą o tym bardzo dobrze przedsiębiorcy. Ty również powinieneś o tym wiedzieć i stosować tę zasadnę w życiu prywatnym.

I w tym momencie przejdę do sedna sprawy, czyli finansowej niezależności. Według Roberta Kiyosaki niezależność finansowa polega na otrzymywaniu pasywnego dochodu. Z kolei, aby mieć pasywny dochód, trzeba posiadać aktywa. Najprostszym przykładem aktywa jest mieszkanie. Pieniądze, które dostajemy z tytułu jego wynajmu, są właśnie pasywnym dochodem. Mając kilka lub kilkanaście takich mieszkań, dochód z nich byłby na tyle duży, że moglibyśmy mówić, że jesteśmy niezależni finansowo.

A jak uzyskać finansową niezależność, jeśli nie stać nas na zakup mieszkania pod wynajem? Po pierwsze, należy pozbyć się zbędnych kosztów. Zwykłe “zaciśnięcie pasa” nic nie da, jeżeli nie będziemy robili tego “z głową”. Nie można “żyć ponad stan”, ale nie można również unikać okazji do inwestycji - nie tylko materialnych. Dużą uwagę trzeba poświęcić na rozwój swoich zdolności i umiejętności. Nie bój się kupować książek z interesującej Cię dziedziny - potraktuj to jako inwestycję w wiedzę. Rozwiń swoją finansową inteligencję dzięki książkom Roberta Kiyosakiego oraz zainteresuj się marketingiem. Pieniądze bowiem nie biorą się z nieba - aby je zdobyć, musisz coś sprzedawać.

Kolejnym etapem, jaki musisz przejść, aby uzyskać finansową niezależność, jest znalezienie sposobu jak swoją wiedzę zamienić na pieniądze. Może to być znalezienie lepiej płatnej pracy lub założenie własnej firmy. W tym drugim przypadku właśnie przyda Ci się wiedza z zakresu marketingu i sprzedaży.

Gdy już wymyślisz produkt lub usługę i będziesz chciał założyć własną firmę, musisz opracować model biznesowy. Jak powiedział Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku, twórca mBanku i Multibanku: “To nie produkty, to nie technologie wyróżniają w dzisiejszym świecie firmy. Podstawą sukcesu jest model biznesowy“. Na jego podstawie przygotuj biznes plan i odpowiedni system dystrybucji.

Tu właśnie będzie Ci potrzebna wiedza z zakresu finansowej niezależności. Musisz wszystko tak zaplanować, zgrać i ustalić, abyś nie musiał pracować, i aby pieniądze same “wpadały” do Twojej kieszeni.

Tego Ci, drogi czytelniku życzę!

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, proszę go
lub poleć przez inne serwisy społecznościowe: dodajdo    
Łukasz Jarzembowski Łukasz Jarzembowski, autor bloga - od 2006 roku łudzi się, że będzie bogaty... ;-) ale nadal ciężko nad tym pracuje. Programuje, bloguje, i pozycjonuje, tworząc i promując swoje e-biznes­y. kontakt
 

Wpisy podobne do "Niezależność finansowa na co dzień"

    No related posts

Skomentuj